Instagram Çevrimiçi Kapatma

Tarih: 20 Eylül 2023
intro illistration picture
Instagram Çevrimiçi Kapatma

Instagram, dünya genelinde milyonlarca kullanıcısı olan bir sosyal medya platformudur. Bu platformda, kullanıcılar fotoğraf ve video paylaşabilir, diğer kullanıcıların paylaşımlarını beğenebilir veya yorum yapabilirler. Ayrıca, Instagram'da "çevrimiçi" olarak görünen bir özellik vardır. Bu özellik, kullanıcıların anlık olarak aktif olduklarını gösterir. Ancak bazen bu özelliği kapatmak isteyebilirsiniz. İşte bu noktada devreye "Instagram çevrimiçi kapatma" işlemi girer.

Instagram Çevrimiçi Özelliği Nedir?

Instagram'da "çevrimiçi" olarak görünen özellik, hesabınıza giriş yaptığınızda otomatik olarak aktif hale gelir. Bu özellik sayesinde takip ettiğiniz kişilerin ne zaman çevrimiçi olduğunu görebilirsiniz. Aynı şekilde, siz de takip eden kişilerinizin ne zaman çevrimiçi olduğunu gösterirsiniz.

Bu özellik aslında oldukça faydalıdır ancak bazen kullanıcılar bu durumdan rahatsız olabilirler ya da gizliliklerini korumak isteyebilirler. İşte bu nedenle Instagram'da "çevrimiçi" özelliği kapatılabilir. Bu işlem, Instagram çevrimiçi kapatma olarak adlandırılır.

Instagram Çevrimiçi Kapatma Nasıl Yapılır?

Instagram çevrimiçi kapatma işlemi oldukça basittir. İşlem için yapmanız gerekenler şunlardır:

 • Adım 1: Instagram uygulamasını açın ve profilinize girin.
 • Adım 2: Profil sayfanızda sağ üst köşede bulunan üç çizgi simgesine tıklayın.
 • Adım 3: Açılan menüden "Ayarlar" seçeneğini seçin.
 • Adım 4: Ayarlar sayfasında "Gizlilik" seçeneğine tıklayın.
 • Adım 5: Gizlilik sayfasında "Aktivite Durumu" seçeneğine tıklayın.
 • Adım 6: Aktivite Durumu sayfasında, "Çevrimiçi Durumumu Göster" seçeneğinin yanındaki anahtarı kapalı konuma getirin.

Bu adımları takip ettiğinizde, Instagram'da çevrimiçi olarak görünmeme özelliği aktif hale gelecektir. Bu şekilde, takip ettiğiniz kişiler sizin ne zaman çevrimiçi olduğunuzu göremeyeceklerdir. Ancak unutmayın, siz de takip ettiğiniz kişilerin ne zaman çevrimiçi olduğunu göremezsiniz.

Instagram Çevrimiçi Kapatılınca Ne Olur?

Instagram çevrimiçi kapatma işlemi sonrasında, hesabınızda "çevrimiçi" olarak görünmeme özelliği aktif hale gelir. Bu şekilde, takip ettiğiniz kişiler sizin ne zaman çevrimiçi olduğunuzu göremezler. Ayrıca, size mesaj atan kişiler de ne zaman çevrimiçi olduğunuzu göremezler.

Ancak unutmayın, siz de takip ettiğiniz kişilerin ne zaman çevrimiçi olduğunu göremezsiniz. Ayrıca, bu özellik sadece Instagram uygulamasında geçerlidir. Yani, Instagram'ı web tarayıcısı üzerinden kullanıyorsanız yine "çevrimiçi" olarak görünebilirsiniz.

Instagram çevrim içi kapatma işleminden sonra, hesabınıza giriş yaptığınızda otomatik olarak "aktif" durumunda olmazsınız. Ancak paylaşımlarınıza yorum yapıldığında veya mesaj aldığınızda hala bildirim alabilirsiniz. Bu nedenle, tamamen gizli olmak istiyorsanız hesabınızdaki bildirimleri de kapatabilirsiniz.

Instagram Son Görülme Özelliği Nedir?

Instagram'da "son görülme" özelliği, kullanıcıların ne zaman aktif olduklarını gösteren bir özelliktir. Bu özellik sayesinde takip ettiğiniz kişilerin ne zaman çevrimiçi olduğunu görebilirsiniz. Aynı şekilde, siz de takip eden kişilerinizin ne zaman çevrimiçi olduğunu gösterirsiniz.

Bu özellik, Instagram çevrim içi kapatma işleminden farklıdır. Çünkü Instagram çevrim içi kapatma işlemi sadece "çevrimiçi" olarak görünmeme özelliğini kapatarak yapılırken, son görülme özelliği tamamen farklı bir konudur.

Son görülme özelliğini kapatabilmek için ise şu adımları takip etmeniz gerekmektedir:

 • Adım 1: Instagram uygulamasını açın ve profilinize girin.
 • Adım 2: Profil sayfanızda sağ üst köşede bulunan üç çizgi simgesine tıklayın.
 • Adım 3: Açılan menüden "Ayarlar" seçeneğini seçin.
 • Adım 4: Ayarlar sayfasında "Gizlilik" seçeneğine tıklayın.
 • Adım 5: Gizlilik sayfasında "Aktivite Durumu" seçeneğine tıklayın.
 • Adım 6: Aktivite Durumu sayfasında, "Son Görülme" seçeneğinin yanındaki anahtarı kapalı konuma getirin.

Bu adımları takip ettiğinizde, Instagram'da son görülme özelliği de kapalı hale gelecektir. Ancak unutmayın, siz de takip ettiğiniz kişilerin ne zaman aktif olduklarını göremezsiniz.

 

3 Dakika Önce