Instagram Shadow Ban Nedir? Çözümü Nedir?

Tarih: 20 Eylül 2023
intro illistration picture
Instagram Shadow Ban Nedir? Çözümü Nedir?

Instagram Shadow Ban, Instagram üzerinde profilinizin arama sonuçlarından silinmesi olarak adlandırılabilir. Bu problem, profilinizin arama sonuçlarında görünmez hale gelmesi veya arama sonuçlarında çok düşük görünürlük elde etmesi anlamına gelir. Çoğu Instagram kullanıcısı, Instagram Shadow Ban nedeniyle arama sonuçlarında profilini bulamayıp çok fazla takipçi kaybedebilir. Bu nedenle, Instagram Shadow Ban'dan nasıl kurtulacağınızı bugün sizlere anlatacağız. İşte Instagram Shadow Ban'dan kurtulmanın en iyi yollarından bazıları;

Instagram koşullarını incelemek için: https://www.facebook.com/help/instagram/581066165581870

Kullanıcılar sosyal medya platformlarından yararlanarak, kendi profillerini oluşturarak, reklam payından gelir elde etmeyi amaçlamaktadırlar. Böylece, özellikle e-ticaret faaliyetleri, serbest çalışmalar ve diğer üretim alanlarında takipçi sayılarını arttırmak için bot hesaplar ve viral paylaşımlar kullanmaktadırlar.

Bazı durumlar, profillere olumsuz bir etki yaratabilmektedir. Özellikle viral paylaşımların spamlanması, hızlı takipçi kazanma yollarının profillere zararlı sonuçlar doğurmasına sebep olmaktadır.

Shadow Ban Nasıl Olur?

Shadow Ban, Instagram kullanıcılarının çok sayıda takipçi kazanması için kullandıkları botlar nedeniyle ortaya çıkan bir sorundur. Kullanıcıların hesaplarına yansıyan sonuçlar, bazı durumlarda kullanıcılara yaptırımların uygulanmasına neden olmaktadır. Uygulanan bu yaptırımlara Shadow Ban cezası denmektedir. Shadow Ban, Instagram kullanıcılarının hesaplarının arama sonuçlarında görünmemesine ve takipçi kazanamamalarına neden olabilmektedir.

Shadow Ban Cezası, bazı durumlarda hesabın belirli bir süre boyunca işlemlerinin engellenmesi anlamına gelir. Bu cezaların boyutu, Shadow Ban sorununu ortaya çıkaran sebeplerle ilişkilidir ve bazı durumlarda hesabın kapatılmasına kadar gidebilir.

Instagram kullanıcılarının güvenlik protokolleri ve topluluk kurallarını karşılamaları gerekmektedir. Bunları ihlal etmenin bedelleri olabiliyor. Bu, hesabınızın kısıtlanması veya kapatılması gibi sonuçların ortaya çıkabileceğini söylemiştik.

Shadow Ban Cezası Alınca Hangi Cezalarla Karşılaşılır?

Instagram profillerinin büyük ölçüde olumsuz etkilenebileceği Shadow Ban cezası göz önünde bulundurulmalıdır. Bu yaptırımın cezası değişkenlik gösterebilir ve profillerin takipçi sayılarını ve kazançlarını olumsuz yönde etkileyebilir. Bu nedenle, bu cezadan kaçınmak için, her kullanıcının Instagram politikalarına uyması önemlidir.

Shadow ban cezası alan hesapların karşılaştığı problemler:

 • Shadow Ban kısıtlı hesapların gönderilerinin, sadece takipçileri tarafından görülebileceği anlamına gelir.
 • Profil takipçilerinin çevresinden görülmesi kısıtlanacaktır.
 • Bu yaptırıma maruz kalan hesaplar, Instagram Keşfet üzerinde görüntülenemeyecek. Böylelikle yeni takipçi veya izleyici kitlelerine erişim sağlanamayacaktır.
 • Sayfanın hiçbir paylaşımı görüntülenmeyecek ve etiketlerde listelenmeyecektir. Örnek olarak; #KalıcıTakipçi olarak oluşturulmuş bir etiketin ana sayfada görüntülenmeyecektir.
 • Kullanıcı profili üzerinden lokasyon bölümüne eklenemez.

Shadow Ban Neden Olur?

Instagram profillerinde Shadow Ban, abartılı miktarda bot sistemleriyle takipçi sayısını arttırmaktan kaynaklanan hatalardan oluşur. Shadow Ban’in profilinize uygulanmasını önlemek için, aşağıdaki sebepleri göz önünde bulundurmanız gerekir:

 • Shadow Ban'in oluşmasına yol açan en önemli etkenlerden biri, doğal görünmeyen takipçi artışlarıdır. Bot kullanımı bu tür durumlarda ciddi bir risk oluşturmaktadır.
 • Takipçi sayısını normal olmayan yollardan arttırmaya çalışmak, alınan yanlış beğeni ve bot takipçiler nedeniyle ceza alınmasına sebep olmaktadır.
 • Tekrar eden içeriklerin kullanımı profilinizin kısıtlanmasına veya kapatılmasına neden olabilir.
 • Yasaklanmış içeriklerin paylaşılması veya müstehcen olarak nitelendirilen mesajların gönderilmesi durumunda, spam veya Shadow Ban uygulamasına maruz kalınır.

Shadow Ban Nasıl Açılır? (Shadow Ban Çözümü)

Shadow Ban cezası alındıktan sonra profilin belirli koşullara uygun hale getirilmesi önem taşımaktadır. Profillerin takipçi sayısı yeterince artış göstermemiş olabilir. Bazı durumlarda kullanıcı kazanmak için yapay yöntemler uygulanmaktadır. Alınan ceza, devam etmesi durumunda profilin kapanmasına sebep olabilmektedir. Bu sebepten dolayı sorunu çözmek için gerçek takipçi paketleri kullanmak en uygun çözüm yoludur.

Shadow banı kaldırmak için yapmanız gerekenler:

 • Yapay takipçileri elde etmek için kullanılan uygulamaların kullanımı önerilmemektedir.
 • Profilinizdeki botların kaldırılması gerekiyor.
 • Tekrarlayan ve alakasız paylaşımların çıkarılması, kullanılan etiketlerin gözden geçirilmesi gerekmektedir.
 • Profilinizde etiket kullanımını belirli bir süre için durdurulmasını öneririz.
 • Profilinizi mevzuata uygun ve kullanımı kolay hale getirmeniz gerekir.
 • Belirli bir süre, sayfa takip etmeyi ve istek göndermeyi bırakmanız gerekiyor.
 • Profilinizi bir süreliğine az kullanın, sonra yavaş yavaş normal seviyeye çıkarmaya çalışın.

"Instagram Shadow Ban nedir? Nasıl çözüme ulaşılır?" sorusuna yanıt aramak için rehberimizi okuyarak kolayca çözüm bulabilirsiniz. Profilinizi istediğiniz noktaya taşımak için doğal yöntemleri kullanmanız gerekir. İşlemlerinizi doğal yollardan yerine getirirseniz sayfanız bu tür sorunlarla karşılaşmaz. Instagram takipçi satın al paketlerimiz ile doğal olarak takipçi sayınızı arttırabilirsiniz.

3 Dakika Önce